Bodzavirágzás idejére biztató hírek érkeznek a hazai gyógynövénytermesztés számára. Amíg készül a hazai gyógynövényágazat megújításának koncepciója, addig szemezgessünk a bodzás receptekből!
Virágzik a fekete bodza, a „jótevő fa”, amely a népi gyógyászat szerint felér egy patika erejével. Sok hiedelem fűződött a bodzafához, régen például úgy tartották, hogy a ház mellé ültetett bodzafa vonzza a villámot, és ennek rendje és módja szerint minden rendes parasztház kertjében állt egy-egy bodzafa. Valószínűleg nem véletlenül hitték, hogy a villámoktól és a bajoktól védi a házat a bodzabokor, ugyanis minden részét hasznosítani tudták betegségek kezelésére, megelőzésére. Virágjából izzasztó és vizelethajtó hatású tea készíthető, meghűléskor pedig köhögéscsillapító hatásáért fogyasztjuk. A bodzabogyó lekvár szintén vizelethajó, illetve köhögéscsillapító hatású, de reumatikus panaszoknál is alkalmazzák. Kérgét a népi gyógyászatban féregűző teának használták fel.
Konyhai felhasználásának talán legismertebb módja a bodzavirág szörp, de főzhetünk belőle hűsítő nyári levest is. Ha ez nem volna elég, kisüthetjük palacsintatésztában, tehetjük süteményekbe, vagy ha további ínyencségekre vágyunk, készíthetünk bodzavirág zselét is. Remekül illik az eperhez is lekvárba, vagy süteménybe. Érdemes kipróbálni a bodzabogyó lekvárt is, amelynek szintén számtalan elkészítési módja ismert, és különleges zamata van.
A bodza egyike az ehető, sőt, igen ízletesen és változatosan elkészíthető gyógynövényeinknek. Viszont ha gyógynövényekről esik szó, akkor nincs egyedül a jótevő fa, ugyanis Magyarország kiemelkedően nagy potenciállal rendelkezik a gyógynövénytermesztés terén. Ennek ellenére az elmúlt húsz évben a gyógynövénygyűjtés, -termesztés és -feldolgozás feltételei nagymértékben leromlottak, és ma már többnyire csak olcsó nyersanyagot exportálunk, amit később feldolgozott formában drága késztermékként vásárolhatunk meg itthon. Adottságaink jobb kihasználását ösztönözné az agrártárca a gyógynövényágazat nemzeti vidékfejlesztési koncepcióba való beillesztésével. A vidékfejlesztési tárca az ágazat megújítási tervének elkészítését a Gyógynövénykutató Intézet Kft-re bízta, és várhatóan nyár végére már olvasható lesz. Nemcsak azért fontos a gyógynövények magasabb szintű hasznosítása mert ez a gyógyítás egy szelíd és ökologikus módja, hanem mert többletjövedelmet biztosíthat a mezőgazdaságnak, több munkaerőt alkalmazva, természeti örökségünket és tudásunkat gyarapítva. Különösen sokat jelenthet ez olyan hátrányos helyzetű térségekben, ahol alacsony a foglalkoztatottság, ugyanakkor a természeti adottságok kiválóak lennének a gyógynövénytermesztésre.
A koncepció megszületéséig pedig bodzagyűjtésre fel! Érdemes elraktározni egy kis mennyiséget a köhögős időszakra, vagy akár a virágevés kedvéért is.
Ötlet, és a hír forrása: http://veddamagyart.info
Gelencsér Zsófia
greenr.blog.hu